Committee

Chief Patron:

  • Dhiman Ganguli

Patrons:

  • Jaharlal Ghosh
  • Pranab Barua
  • Narayan Mishra

Chairperson:

  • A G Ghoshal

Scienctific Commitee:

  • D Behera

Co- Chairpersons:

  • Supriyo Sarkar
  • P. S. Bhattacharya
  • Somnath Mitra
  • Anshuman Mukhopadhyay

Secretary

Organizing Secretary:

  • Dhrubajyoti Roy

Executive Secretary:

  • Raja Dhar

Joint Organizing Secretary:

  • Arunava Datta Chaudhury
  • Indranil Haldar

Assistant Secretary:

  • Bijay Kar
  • Mita Roy Sengupta
  • Shelley Shamim
  • Indranath Ghosh

Finance Committee

Treasurer:

  • Anirban Sarkar

Joint Treasurer:

  • Subhashis Mukhrjee

Scientific Committee

Chairperson:

  • Subir Dey

Co- chairperson:

  • Somnath Kundu

Members:

  • Subhra Mitra
  • Pronab Mondal
  • Subhashis Ghosh
  • Ritabrata Mitra
  • Monotosh Khanra

Workshop

Chairperson:

  • Sushmita Roychowdhury

Co- chairperson:

  • Angira Dasgupta

Members:

  • Hindol Dasgupta
  • Soumya Das
  • Arup Halder

Award Paper

Chairperson:

  • PP Roy

Co- chairperson:

  • Jaydip Deb

Members:

  • Amiya Dwari
  • Sumanta Jha
  • Anupam Patra

Souvenir

Chairman:

  • Sumitra Basuthakur

Co- chairperson:

  • Rupam Ta

Members:

  • Sibes Das
  • Sourin Bhuniya
  • Atin Dey
  • Kaushik Saha

Accommodation & Transport

Chairman:

  • Bibhore Sengupta

Co- chairpersons:

  • Rabindranath Bhattacharya
  • Asit Sarkar

Members:

  • Amit Poddar
  • Niranjan Sit

Reception

Chairman:

  • Ranjan Das

Co- chairpersons:

  • Ashok Sengupta
  • Pawan Agarwal

Members:

  • Sujit Bhattacharjee
  • Susmita Kundu
  • Anis Kumar Khan
  • Siddhartha Kumar Das

Inauguration Committee

Chairman:

  • Pulak Jana

Co- chairperson:

  • Debabani Biswas

Members:

  • Mukul Chakraborty
  • Sandeep Mondol

Food and Hospitality

Chairman:

  • Soumya Bhattacharya

Co- chairperson:

  • Anirban Das

Members:

  • Angsuman Mukherjee (junior)
  • Pulakesh Bhanja

Entertainment Committee

Chairman:

  • Kalyan Das Gupta

Co- chairperson:

  • PP Bhattacharjee

Members:

  • Somnath Bhattacharjee
  • Abhijit Mondol

Press and publicity committee

Chairman:

  • Tushar Kanti Pal

Co- chairpersons:

  • Amitava Sen Gupta
  • Motilal Mukherjee

Members:

  • Aratrika Das
  • Swapnendu Mishra
  • Surojit Chatterjee

Registration

Chairman:

  • Sumit Roy Tapadar

Co- chairman:

  • Abhradip Santra

Members:

  • Saswata Ghosh
  • Abinash Agarwala
  • Samadarsi Dutta

Conference Co-ordinators

  • Sabyasachi Chaudhuri
  • Motiur Rahaman

Trade & Exhibition committee

Chairpersons:

  • R.S Mukherjee
  • Debojyoti Paul

Co-chairpersons:

  • Santanu Ghosh
  • Souvik Roy
  • Suranjan Mukherjee

Certificate & Memento

Chairpersons

  • Md. Omar
  • Sanjay Gupta

Co-chairpersons:

  • Priyanka Ghosh
  • Fulguni Mandi
  • Malay Maikap

Emergency services

Chairperson:

  • Sudipta Pandit

Co- chairpersons:

  • Arunachal Dutta Chowdhury
  • Saikat Batabyal
  • Ranjit Halder

Security committee

Chairperson:

  • Sourindranath Banerjee

Co- chairpersons:

  • Debasis Bhattachyarya
  • Debabrata Saha

Information & Assistance Committee

Chairperson:

  • Aparup Dhua

Co-chairpersons:

  • Tapan Das Bairagya
  • Sourav Biswas